Volunteer Awards

2022 Volunteer Award Recipients

Each year during National Volunteer Week, the Halifax Regional Municipality holds an award ceremony to acknowledge and honour the contributions of volunteers and volunteer organizations in our communities. While our celebration had to be postponed this year, we would like to recognize the volunteers and community groups who were selected to receive a 2022 Volunteer Award. Please join us in thanking these exceptional community volunteers and organizations.

District 1

  • Louise Brooking-McDow
  • Andrea Forrest
  • Louise MacDonald
  • Jackson McNeil (Youth)
  • Lauren Peveril (Youth)
  • Kirk Stephen
  • Barry Dalrymple

District 2

  • Wendy Vaughan MacKenzie
  • Olivia Matheson (Youth)
  • Pat Wilcott

District 3

  • Anthony Brown
  • Ahmed El Bouwab
  • Shyla Gupta
  • Peter Lee
  • Kelly Legato
  • James MacDonald
  • Renée Graziella Gandon-Thomas
  • Dion Thomas-Hodges

     

District 4

  • Scott Collens
  • Robin Veinotte
  • John Zorychta

     

District 5

  • Shabad Kaur (Youth)
  • Heather Ritchie
  • Peter Walker

District 6

  • Clark MacIntosh
  • Jane Matthews
  • Liz McPhail
  • Greg Milner

District 7

  • Loukman Ghouti
  • Sarah Greening
  • Aline Maybank
  • Aarushi Patil (Youth)
  • Linxi Zhang

District 8

  • Mustafa, Muhammed & Omar Antebi
  • Lynn Barrett
  • Sofia Julianne So

District 10

  • Mohammad Ehsan
  • Indrasena
  • Weerasinghe

District 11

  • Kathleen Hall
  • Paul Hunt
  • Linda Stewart

District 12

  • Zoya Hussain (Youth)
  • Bob Angus
  • Kate Xinyi He

     

District 13

  • Sarah Finkle (Youth)
  • Sharon Jessup Joyce
  • Jim Steffens

District 14

  • Sean Bowes (Youth)
  • Luke Webb (Youth)
  • Walter Fekeshazy

District 15

  • Micaiah Aladejebi (Youth)
  • Ashley Butler

District 16

  • Daphnée de Lamirande
  • Margaret Gullage
  • Farhan Pir Muhammad
  • Abby Nagar (Youth)
  • Michael Ruan
  • Sonia Verabioff
  • Mitchell Zussman

The below recipients were also recognized for their contributions:

  • Asiah Sparks (Youth) – Volunteer of the Year
  • English Conversation Group – Group Award #1
  • The Friends of First Lake Society – Group Award #2
  • Multicultural Drummers (Malaria Warriors) – Youth Award

The following individuals were also provincial award recipients:

  • Lauren Peveril,
  • Pat Wilcott, Asiah
  • Sparks, Loukman Ghouti
  • Aline Maybank,
  • Heather Nicole McGrath,
  • Mohammad Ehsan,
  • Daphnée de Lamirande,
  • Margaret Gullage, 
  • Michael Ryan.

To learn more about the 2022 Volunteer Awards recipients please see program here 

 

 

2020 Volunteer Award Recipients 

Each year during National Volunteer Week, the Halifax Regional Municipality holds an award ceremony to acknowledge and honour the contributions of volunteers and volunteer organizations in our communities.

While our celebration had to be postponed this year, we would like to recognize the volunteers and community groups who were selected to receive a 2020 Volunteer Award. Please join us in thanking these exceptional community volunteers and organizations.

Questions can be directed to Devon Bundy at 902.225.5806 or bundyd@halifax.ca

2019 Volunteer Award Recipients 

The following residents were awarded 2019 Halifax Regional Municipality Volunteer Awards. Additional awards as noted. 

For more information, please contact Shawna Shirley at 902.869.4202 or email shirles@halifax.ca.

A group photo of the 2019 Volunteer Award winners

District 1

  • Brooke Clarke
  • Michele Flemming
  • Abby Hanson
  • Ella Hanson
  • Pat Healey
  • Sarah Jane MacDonald-Miles (Provincial Award Recipient) 
  • Lee Muir-Buckley
  • Nick Yeomans

District 2

  • Robert Downey
  • Gina Dunn
  • Melda Hodder (Provincial Award Recipient) 
  • Jennie MacKenzie (Provincial Award Recipient)
  • Katrina Manette
  • Donald Mosher
  • Shaquille Smith
  • Juliette Thomas

District 3

  • Reva Bhardwaj
  • Scott Connolly
  • Eric Alexander Gallant
  • Dalyce Mallion (Provincial Award Recipient)
  • Michelle Myers
  • Shelby Myers
  • Wendy Smith
  • Hugh & Dorothy Webber
  • Julia Yurchesyn

District 4

  • Steve Carr
  • Emme Morin
  • James Ryan
  • Gilbert (Gil) Smith

District 5

  • Holly Blackler

  • Jayne Dempsey

  • Miranda Koivu

District 6

  • Norm Collins
  • Kristen Coveyduc
  • Kayley Dixon (Provincial Award Recipient)
  • Graham Greene (Provincial Award Recipient)
  • Sarah White

District 7

  • Joseph Allen
  • Tahmina Dewan (Provincial Award Recipient)
  • Andres Guardia
  • Robert Shaw (HRM Volunteer of the Year) (Provincial Award Recipient)

District 8

  • Daphne & Steven Beeler
  • Diane Chiasson
  • Ray Fernandes
  • Taya Hooper-Dixon
  • Milena Khazanavicius

District 9

  • Terri M. Roberts (Provincial Award Recipient)
  • Sean Wang

District 10

  • David J. Aalders (Provincial Award Recipient)
  • Aya Ali
  • Dennis R. Peters

District 11

  • Atiqullah Amiri
  • Usha K. Goel
  • Kate Jollimore

District 12

  • Aseel Mohammed Ali
  • Denise Chisholm
  • Nikunjkumar Kachhadiya
  • Alice Walsh

District 13

  • Patti Peters

District 14

  • Collette Berezowski
  • Caroline Gallop
  • Ann McCulloch

District 15

  • Rachel Donovan
  • Allan Smith

District 16

  • David Bathurst
  • Geneviève Doiron
  • Abigail Harper
  • Emily Rudderham

Community Group Awards

Community Group, Category 1 - Victim Services Volunteer Association
Community Group, Category 2 - Acadia Recreation Club Society
Community Group Youth - Helping the Earth while Acting Together (H.E.A.T.)

2018 Volunteer Award Recipients 

The following residents were awarded 2018 Halifax Regional Municipality Volunteer Awards.

District 1

  • Barbara Bell
  • Braden Marshall
  • Erika Pineo
  • Lucky Sharpe

District 2

  • Lorri Arnold
  • Anne Bennett
  • Ronald Edward David
  • Carole Jones
  • David George Kerr
  • Ivory Provo
  • Shirley Tolhurst

District 3

  • Vishal Bhardwaj
  • Ron Burbidge
  • David Currie
  • Linda Forward
  • Lorne Perry
  • Chris Peters
  • Georgia Ayre
  • Anne Yurchesyn

District 4

  • Rick Betyna
  • Susan Steele
  • Mekayla Bull
  • Allison Flewwelling

District 5

  • William Joseph Tait

District 6

  • Arthur Bennett
  • Jack Martin
  • Barbra Minard
  • Nathalie Prud'homme
  • Anthony Sarto Morrison

District 7

  • Wenceslao Amezcua
  • Ding Fan
  • Dave Jones
  • Meredith Otley

District 8

  • Rodin Leitão
  • Joanne Light

District 9

  • Robert Bray
  • Charles Fonseca
  • Saida Gazie
  • Anil K Rana

District 10

  • Judy Arbique
  • Juliana Murphy

District 11

  • Vince Norris
  • Scott Reinhardt
  • Logan Henderson

District 12

  • Natalie Bishop
  • Essam Hashish
  • Bob Purcell

District 13

  • Nicholas Horne
  • Alex MacAulay
  • Ailie Sullivan

District 14

  • Christine Jamieson
  • Ron & Judy MacIntosh
  • Sue McLearn
  • Peter Stackaruk

District 15

  • Wilma Treen
  • Mallory Hookey

District 16

  • Kacy Burn
  • Terry Choyce
  • Nicole Martell
  • Kathleen Pellerine
  • Diane Swanzey
  • Victor Tétrault
  • Skyler Boylan

 

 

Community Group Awards

Category 1 Sheet Harbour Lions Club (District 2)

Category 2 Frontier College Organizational Team (District 16)

2017 Volunteer Award Recipients 

The following residents were awarded 2017 Halifax Regional Municipality Volunteer Awards.

District 1

  • Ian Readey
  • Lindsey Puddicombe
  • Bailey Lenihan

District 2

  • Rodger Smith
  • Dolly Williams
  • Pam Kaiser

District 3

  • Jamie-Lee York
  • Rana Ali Zaman
  • Sara Bardauskas

District 4

  • Taylor Oake
  • Sheila Lucas-Cole
  • Barbara Bungay

District 5

  • Nicole T Thompson
  • Hilde Carson

District 6

  • Christian Hart
  • Nick Furlong

District 7

  • Margaret Chapman
  • Liz MacBeth
  • Denton Froese
  • Mahbubur Rahman

District 8

  • Jason Mullen

District 9

  • Tami Publicover
  • David Crummell
  • William Campbell
  • Tina Raftus

District 10

  • David Williams

District 11

  • Natasha Darrah

District 12

  • Ben Hovinga
  • Kate Sullivan

District 13

  • Betty and Fred Dolbel
  • Cindy Plourde
  • Ailin Chant

District 14

  • Debbie Townsend

District 15

  • Warren B. Ervine

District 16

  • Leanne Strathdee
  • Shelley Rowan
  • Rachel Brouwer
  • Fred Pellerine

Community Group Awards

Category 1 Halifax PLAYS (District 8)

2016 Volunteer Award Recipients 

The following residents were awarded 2016 Halifax Regional Municipality Volunteer Awards.

District 1

  • Adriana Caswell
  • Diane Sunde
  • Kathryn Gillespie Belzer

District 2

  • April Scudder
  • Art Keeble
  • Donna Gibbons
  • Eric Tait
  • Gail Marlene Martin
  • George Abboud
  • Harold Baker
  • Jeff Crowell
  • Mary Stienburg
  • Paul Campbell
  • Richard Martin
  • Rod Lewis

District 3

  • Asraa El-Darahali
  • Cherry Cavill
  • Jaylynn Skeete
  • Lana Grant
  • Sandy Clattenburg
  • Shelly C. Robinson
  • Whitney Camellato

District 4

  • Patrick O'Brien
  • James Puwnall
  • Lloyd W. Eisener
  • Melissa Wamboldt
  • Victor Gordon Henrikson

District 5

  • Jim Francis
  • Shirley Shirley
  • Steve Hatcher

District 6

  • Arthur "Dave" Miller
  • Bernard Christopher Gunning
  • Cheyenne Hardy

District 7

  • Jackie Nguyen
  • Janie Morency
  • Jennifer Powley
  • Jill Forbes
  • Kim Vella
  • Layla Calvi
  • Marion Brown
  • Rany Ibrahim

District 8

  • Bill Quinn
  • Bill Mont
  • Clyde Burton
  • Erin Flaim
  • Kenzie MacNeil
  • Nicole Gardiner-Simensen
  • Sherry Keizer
  • Susan Tremills

District 9

  • Captain Kevin MacDonald
  • Sharon Malay

District 10

  • Denise Hirtle
  • Marian Smith
  • Megan Kelly Wright

District 11

  • Kiara Sexton
  • Linda Landymore

District 12

  • Alyson Murray
  • Amy Sharpe
  • Catherine Klefenz
  • Rosamond H. Luke

District 13

  • Chris Richards
  • Heather Kelly
  • John M. Bignell
  • Warrant Officer Kevin Byrne
  • Zoe Abraham

District 14

  • Alyssa Dugay
  • Betty Lou Blackburn
  • Janice Butler
  • Jeremy Whetmore
  • Julie Colleena Morine
  • Kayan Wesley
  • Marg Humber
  • Rae Marlborough

District 15

  • Arthur Greene
  • Brian Jollimore
  • Alana Coneen

District 16

  • Geraldine Graham
  • Kim Hughes
  • Paul W. Brennan

Community Group Awards

Category 1 Marine Riders ATV Club

Category 2 Veterans Emergency Transition Services (VETS) Canada

2015 Volunteer Award Recipients 

The following residents were awarded 2015 Halifax Regional Municipality Volunteer Awards.

District 1

  • Emily Dalrymple
  • Vicki Gomes
  • Emma Copeland

District 2

  • Aileen Imlay
  • Heather Laycock

District 3

  • Kathleen Rankin

District 4

  • Joanne Hughes
  • Cathy White
  • Merek Jagielski

District 5

  • Elizabeth Crook
  • Kate Watson
  • Jennie Sanford
  • Fred Van Horne

District 6

  • Don Lim
  • Lauraine Brewer
  • Nikola Plasse
  • Christina Comeau

District 7

  • Sidney Starkman
  • Luke MacDonald
  • Sean Nurmsoo
  • Bill & Leslie Reinhart
  • Pamela Kent
  • Kari L. Robertson

District 8

  • Derek H. Hounsell
  • Laura Carmichael
  • Norman Crewe
  • Nicholas Williams

District 9

  • Gulmakai Muhammad Savar
  • Margaret Cameron
  • Marion Kennedy

District 10

  • Stefanie MacDonald
  • Mary Eden Bassett

District 11

  • Jenelle McAuley
  • Barbara Allen
  • Elizabeth Amyoony
  • Kayla Bernard

District 12

  • Matthew Corkum
  • Akram Al-otumi

District 13

  • Sandra Labor
  • Thomas Musial
  • David Wimberly

District 14

  • Carl MacKeigan
  • Marjorie Hartlen
  • Darcy Hendsbee
  • Lisa Blackburn

District 15

  • Veronica Parker
  • Yvonne Savoury

District 16

  • Lily McKinnon
  • Elaine Loney
  • Missie Nickerson
  • Taylor Hunt

Community Group Awards

Category 1: Eastern Shore Joint Emergency Management Team (District 2)

Fusion Halifax Networking Society (District 7)                                     

Category 2: 100 Men Who Give a Damn (District 5)